Julkaistu    |  Päivitetty 
Aleksi Keränen

Hämärän kaupan ilta: Uusi kulttuuria ja perinnettä vaaliva yhdistys Käspaikka esittäytyy

Hämärän kaupan illassa Käspaikka ry esittäytyy Parikkalan-Rautjärven Sanomien luona. Kuvassa Anna Erkinheimo, Ritva Wilska-Neuvonen, Maria Hautere ja Lege Pajari-Kosonen. Aleksi Keränen Hämärän kaupan illassa Käspaikka ry esittäytyy Parikkalan-Rautjärven Sanomien luona. Kuvassa Anna Erkinheimo, Ritva Wilska-Neuvonen, Maria Hautere ja Lege Pajari-Kosonen.

Piikapitäjän yhdistysympyröiden tuoreimpiin tulokkaisiin lukeutuva Parikkalan perinne- ja taitoyhdistys Käspaikka esittäytyy huomenna järjestettävässä Hämärän kaupan illassa. Yhdistys jalkautuu Parikkalan-Rautjärven Sanomien toimituksen pihalle.

Käspaikka ry on perustettu kesäkuun ensimmäisenä päivänä.

- Kaikki lähti toukokuussa pidetystä yleisötilaisuudesta, puheenjohtaja Anna Erkinheimo sanoo.

MAINOS - JUTTU JATKUU ALLA
MAINOS PÄÄTTYY

- Olemme lähteneet alkuun tämä hieno talo eli vanha kunnantupa edellä, sihteeri Lege Pajari-Kosonen jatkaa tätä nykyä Taitokeskuksena parhaiten tunnettuun rakennukseen viitaten.

Nykyinen nimi vaipunee unholaan jo niinkin nopeasti kuin ensi viikolla, sillä Taito Etelä-Suomi ry lopettaa silloin toimintansa.

Kudonta ja opiston kurssit jatkuvat

Parikkalan kunta omistaa rakennuksen. Käspaikkalaiset myöntävät, että osa viikoittaisesta toiminnasta putoaa pois Taito ry:n lopetettua.

- Vanhalla kunnantuvalla on silti toimintaa lähes päivittäin. Täällä pidetään Simpelejärven opiston kursseja, täällä voi opiskella esimerkiksi japanin kieltä ja ukulelensoittoa, yhdistyksen perustajajäsenistöön sekä hallitukseen kuuluva Ritva Wilska-Neuvonen kertoo.

Puheenjohtaja Erkinheimo paljastaa, että kunta ja Käspaikka ry solmivat käyttösopimuksen vanhan kunnantuvan käytön osalta vielä tämän viikon aikana. Yhdistys ottaa hoitaakseen muun muassa kudontatoiminnan koordinoinnin vastineeksi tilojen käyttöoikeudesta.

- Monelle on erittäin tärkeää, ettei se toiminta lakkaa, Lege Pajari-Kosonen toteaa.

Avoimia ovia ja kierrätystä

Käspaikkalaiset aikovat ryhtyä järjestämään toimintaa heti lokakuun aikana. Ensimmäisenä vanhalla kunnantuvalla pidetään avoimien ovien päivä 8. lokakuuta ja loppukuusta järjestetään ensimmäinen, painopisteeltään kierrätysaiheinen tapahtuma.

- Suunnittelemme perinteisen käspaikkakurssin pitämistä mahdollisimman nopeasti, kunhan ohjaaja löydetään. Vaatteiden tuunauskurssi on sekin suunnitteilla järjestettäväksi alkuvuodesta, Anna Erkinheimo vinkkaa.

Ritva Wilska-Neuvonen lisää, että yhdistys haluaa pitää yllä kulttuuria ja perinnettä mahdollisimman laajasti: vanhalle kunnantuvalle mahtuisi erilaisia näyttelyitä ja yhdistys on saanut lahjoituksena pianonkin.

- Kaikille sukupuolille ja kaikenikäisille, hän tiivistää.

Opettajatkin tervetulleita

Yhdistyksen jäseneksi ensimmäisten joukossa liittynyt Maria Hautere sanoo yhdistyksessä tekemisen olevan ihmislähtöistä toimintaa. Tätä silmällä pitäen Käspaikan väki kerää ihmisiltä ideoita Hämärän kaupan illassa.

- Samalla tehdään myös jäsenrekrytointia. Meille voi ilmoittautua myös, jos haluaa tulla opettamaan jotain tiettyä aihetta, Anna Erkinheimo kannustaa.

Opetettava asia voisi olla esimerkiksi vaikkapa perinteistä käsityöosaamista.

- Parikkalan seudulla on paljon taitoa, jota riittäisi tarjottavaksi ja jaettavaksi asti, Ritva Wilska-Neuvonen kehuu.

Nelikko lupaa ovia pidettävän auki myös ulkopuolelta tuleville kurssinvetäjille.

Suunnitelmia jo kesäksi asti

Ensi kesänä on aikomus maalata jo isommalla pensselillä, sillä yhdistysväki on heitellyt ilmoille ideoita muun muassa kahvilan pitämisestä sekä aktiivisesta myymälä- ja näyttelytoiminnasta.

Vanhan kunnantuvan yläkerrassa on käytännössä valmiit näyttelytilat, joita voisi kesäkauden aikana hyödyntää nykyistä paremmin.

- Nyt on tuhannen taalan paikka pitää tämä helmi elävänä, Lege Pajari-Kosonen paaluttaa.

Hämärän kaupan ilta Parikkalassa pidetään tänään perjantaina klo 17-20. Illassa monet Parikkalan keskustan yritykset pitävät oviaan auki - mukana on myös yhdistyksiä, järjestöjä, kirjasto ja seurakunta.

Kommentoi

Hae sivuilta