Julkaistu 
Leena Pajari-Kosonen

Uukuniemi on nyt virallisesti pitäjä

Uukuniemi julistautui virallisesti pitäjäksi tänään sunnuntaina Uukuniemi-juhlien pääjuhlassa. Mikko Kuokan soittaman trumpettifanfaarin jälkeen juhlavan pitäjäjulistuksen lausui Sakari Hämäläinen, paikalla olivat myös Jouni Suppola, Salme Kandolin ja Markku Uimonen. Yksi heistä piti kädessään Uukuniemen kunnan vaakunaa, jonka Parikkalan kunnanjohtaja luovutti tilaisuudessa Uukuniemi-seuralle. Vaakuna saa kunniapaikan seuran omistaman pitäjätuvan seinältä. 

Uukuniemen pitäjä -ja Kesälahden pitäjä -kyltin, joka tulee sopivaan paikkaan Kesälahden ja Uukuniemen rajalle maantien varteen,  kävi tuoreelle pitäjälle lahjoittamassa Pro Kesälahden ja Kesälahti-seuran edustajat Raimo Oksam ja Erkki Lindeberg. Juuri Kesälahti oli innoittajana uukuniemeläisille, kun nämä ryhtyivät puuhaamaan pitäjänimitystä. Myös Parikkalan kunta siunasi hankkeen. 

MAINOS - JUTTU JATKUU ALLA
MAINOS PÄÄTTYY

Uukuniemi-juhlilla puhui Kelan pääjohtaja Elli Aaltonen.

Kommentoi

Hae sivuilta